فرش قشقایی در شیراز

فرش قشقایی در شیراز(معرفی 5فرش فروشی)

مشاهده مراکز معرفی شده

فرش زینت هر خانه ای به حساب می آید و امروزه تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی خانه ها دارد. فرش های اصیل ایرانی از جمله فرش هایی هستند که نه تنها در ایران، بلکه در همه جای جهان پرطرفدار می باشند.

یکی از فرش های سنتی ایرانی محبوب در سراسر ایران و جهان، فرش های دستباف قشقایی است که تنوع طرح بسیار بالایی داشته و از رنگ های طبیعی در آنها استفاده می شود که مهمترین مشخصه آنها می باشد.

همانطور که می دانید ایل قشقایی یکی از قدیمی ترین ایل های ایران است که محل سکونت و مرکز اصلی آنها در استان فارس است.

شغل اصلی مردمان ایل قشقایی دامداری می باشد که از دیرباز بانوان این ایل در فصل های سرد سال با پشم گوسفندان مشغول بافت گلیم، فرش و قالیچه می شدند.

به مرور زمان بافت قالی، گلیم و قالیچه بانوان ایل قشقایی شهرت بسیار زیادی پیدا کرد و امروزه بافته های آنها محبوبیت بسیاری در میان مردم جهان دارد.

پنبه، پشم، ابریشم و کرک جزو اصلی ترین الیاف فرش های قشقایی به حساب می آید که بهترین کیفیت را در میان تمام الیاف موجود دارند. البته لازم به ذکر است که در فرش های قشقایی اصلی ترین الیاف همان پشم است.

فرش های قشقایی هر چه به عمر آنها افزوده شود، به قیمت آنها نیز افزوده می شود که این موضوع نیز یکی از اصلی ترین ویژگی های فرش های قشقایی به حساب می آید.

رنگ بندی این فرش ها نیز از دیگر ویژگی های جالب آنها می باشد که از رنگ های طبیعی روناس، نیل، پیاز و ... در آنها استفاده می شود. از دیگر ویژگی های رنگ هایی که در فرش های قشقایی مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم ایجاد حساسیت برای کودکان
  • شفافیت
  • ماندگاری زیاد
  • مقاومت و پایداری در برابر نور و آب

به هر حال اگر می خواهید برای خرید فرش قشقایی اقدام کنید، حتما با یک فرد متخصص مشورت کنید و خرید خود را از فرش فروشی های معتبر انجام دهید.

جالب است بدانید که:
(گلیم قشقایی) یکی از طرح‌های بافت گلیم است که بدست ایل قشقایی بافته می‌شود. مهمترین تولیدکننده گلیم قشقایی، دره شوری‌ها هستند. گلیم قشقایی در آبان سال ۱۳۹۲ موفق به دریافت نشان اصالت یونسکو شد. گلیم قشقایی قدرت و انرژی بالایی دارد که کمتر مشابه آن را در موارد دیگر می‌توان یافت. استفاده معدود از نگاره‌ّای کوچک و برخی تشابهات دیگر، بعضاً بیننده را به یاد گلیم‌های ترک‌بافتی همچون گلیم شاهسون می‌اندازد. این گلیم‌ها داراری برش چاک‌دار بوده و گاه در آنها از تارهای نخی و پشم طبیعی قهوه‌ای استفاده می‌شود. عشایر قشقایی تنها ایلی هستند که هم از نخ و هم از پشم برای بافتن گلیم استفاده می‌کنند. به‌طور سنتی گلیم‌ها از پشم بافته می‌شود به جز در هند که از نخ برای بافتن گلیم استفاده می‌شود. (منبع: ویکی پدیا)

فرش های قشقایی در همه جای ایران طرافداران بسیار زیادی دارند که به همین دلیل می توان این فرش ها را در انواع طرح ها و اندازه های مختلف در گالری های فرش مشاهده نمود.

پس اگر می خواهید برای خرید فرش قشقایی در شیراز اقدام کنید، می توانید به فرش فروشی های این شهر مراجعه کنید که معمولا اکثر آنها انواع فرش قشقایی را به شما عرضه می کنند.

وبسایت کارشد نیز لیستی از فرش فروشی های شهر شیراز را تهیه کرده است که فرش های قشقایی را برای فروش خواهند داشت که در ادامه این لیست را مشاهده می فرمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اندازه فرش ها، طرح فرش، قیمت و ... می توانید با آنها در ارتباط باشید.

آیا تا به حال برای خرید فرش قشقایی در این شهر اقدام کرده اید؟ کدام فرش فروشی را به دیگر کاربران وبسایت کارشد پیشنهاد می کنید؟ شما می توانید نظرات خودتان را در قسمت نظردهی این مقاله به اشتراک بگذارید.

منبع:

  1. گلیم قشقایی (ویکی پدیا)
بلوار امیرکبیر
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
خیابان لطفعلی خان زند
اطلاعات بیشتر...
معالی آباد
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...