مراکز شنوایی سنجی نوزادان در شیراز

غربالگری شنوایی نوزاد در شیراز

مشاهده مراکز معرفی شده

غربالگری شنوایی نوزادان جزو مهمترین کارهایی است که وقتی کودک به دنیا می آید، بایستی والدین برای آن اقدام کنند تا از بابت شنوایی کودک خود آسوده خاطر شوند.

شهر شیراز جزو شهرهای پرجمعیت ایران می باشد که هر ساله نوزادان زیادی در آن به دنیا می آیند و به همین دلیل فعالیت مراکز غربالگری شنوایی نوزاد در شیراز بسیار اهمیت خواد داشت.

خوشبختانه در این شهر مراکز شنوایی سنجی زیادی فعالیت می کنند که والدین شیرازی می توانند برای غربالگری شنوایی نوزاد به آنها مراجعه نمایند.

کودکان برای یادگیری زبان بایستی تمام صداها را بشنوند تا زبان گفتاری را به شکل طبیعی یاد بگیرند. البته این بدین معنا نیست که اگر نوزاد و کودکی کم شنوا می باشد، دستور زبان را نمی تواند به خوبی فراگیرد و در زبان آموزی دچار مشکل می شود، بلکه بایستی در کودکان کم شنوا حساسیت بیشتری به خرج داد.

یکی از مهمترین راهکارهایی که می توان تشخیص داد کودک و نوزاد دچار کم شنوایی است، غربالگری شنوایی می باشد و مهمترین زمان انجام آن از آغاز تولد تا شش ماهگی است.

اگر دیرتر از زمان شش ماهگی غربالگری شنوایی را انجام دهید بدین معنا نیست که دیگر راهی وجود نخواهد داشت، بلکه بدلیل آغاز یادگیری زبان آموزی نوزاد از شش ماهگی تا سه سالگی، غربالگری شنوایی در شش ماه اول نتیجه مطلوب تری به همراه خواهد داشت.

به هر حال چند هفته بعد از تولد، از 9 ماهگی تا 2.5 سالگی و در حدود 4 تا 5 سالگی بهترین زمان برای انجام شنوایی سنجی کودکان می باشد که والدین بایستی این موضوع را جدی بگیرند.

غربالگری شنوایی روشی است که توسط شنوایی شناس یا ادیولوژیست انجام می شود و یک آزمایش بسیار سریع و بدون درد خواهد بود.

پس اگر به دنبال شنوایی سنجی کودکان در شیراز هستید، توجه داشته باشید که این کار توسط شنوایی شناس یا ادیولوژیست انجام شود تا به نتایج دقیق برسید و از تست های شنوایی کودک خود اطمینان حاصل کنید. 

در آزمایش شنوایی سنجی می‌توان به بررسی وضعیت گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی پرداخت. هرگونه عفونت قارچی، آسیب، پارگی پرده گوش، عفونت گوش میانی، دررفتگی استخوانچه‌های گوش میانی، وجود جسم خارجی، بررسی وزوز گوش، تعیین میزان کم‌شنوایی، تعیین نوع کم‌شنوایی، تشخیص بیماری‌های گوش میانی چون اتواسکلروز، کلستاتوما و… در این آزمایش‌ها قابل تشخیص هستند.
نوار گوش در کودکان زیر ۴ سال که نمی‌توانند همکاری کنند معمولاً تست OAE و تست ABR است. تست OAE معمولاً برای نوزادان زیر سه‌ماهه کاربرد دارد. و برای نوزادان بالای سه‌ماهه تا ۴ سالگی تست ABR گرفته می‌شود.
برای تشخیص عفونت گوش میانی نیز آزمایش میان‌گوش‌سنجی (تمپانومتری) انجام می‌شود. نوار گوش برای بررسی عفونت گوش به‌ویژه در کودکان پرکاربردترین تست شنوایی است. (منبع: ویکی پدیا)

به هر حال وبسایت کارشد لیستی از مراکز شنوایی سنجی نوزادان در شیراز را در ادامه این مقاله تهیه کرده است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آنها در ارتباط باشید و جزئیات بیشتر را جویا شوید.

کدام مرکز غربالگری شنوایی نوزاد را به دیگر کاربران وبسایت کارشد معرفی می کنید؟ شما می توانید نظرات خود را در انتهای این مقاله به اشترام بگذارید و با امتیازدهی به این مقاله، ما را در ارائه خدمات بهتر یاری فرمایید.

منبع:

  1. شنوایی‌سنجی (ویکی پدیا)
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار دانشجو
اطلاعات بیشتر...