بررسی رتبه بندی مدارس ابتدایی در شیراز

رتبه بندی مدارس ابتدایی شیراز

مشاهده مراکز معرفی شده

در کشورمان مدارس ابتدایی زیادی فعالیت می کنند که بسته به شرایط آنها، رتبه بندی می شوند. در شهر شیراز نیز مدارس ابتدایی دخترانه و پسرانه دولتی یا غیردولتی متعددی حضور دارند که در ادامه سعی داریم جهت رتبه بندی مدارس ابتدایی شیراز به شما عزیزان کمک کنیم.

مشاهده لیست دبستان های پسرانه شیراز

مشاهده لیست دبستان های دخترانه شیراز

یکی از مهمترین دوره های زندگی هر انسانی، شروع مقطع تحصیلی ابتدایی و رفتن به مدرسه است. مسلما تصمیم گیری در این رابطه بر عهده والدین کودک خواهد بود و تصمیم گیری در مورد انتخاب مدرسه مناسب برای فرزند خود بسیار مهم می باشد.

هر پدر و مادری آرزو دارد فرزندش مقاطع تحصیلی را به طور تمام و کمال در بهترین حالت ممکن طی کند تا بتواند آینده خود را به خوبی بسازد.

معمولا انتخاب دبستان پسرانه و دخترانه خوب برای والدین با استرس و نگرانی همراه خواهد بود، اما اگر نکاتی را در این باره بدانید، جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود و بهترین انتخاب را خواهید کرد. پس به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. ابتدا لیست کاملی از مدارس ابتدایی (دخترانه یا پسرانه، دولتی یا غیردولتی) شهر خود را تهیه کنید.
 2. در مورد نحوه آموزشی هر ناحیه تحقیق کنید و از دوستان و آشنایان خود پرس و جو نمایید تا لیستی که تهیه کرده اید، محدودتر شود.
 3. سپس تحقیقات جامع تری را در مورد مدارس ابتدایی ناحیه مورد نظر انجام دهید.
 4. این تحقیقات باید در زمینه های آموزشی، مدیریت، معلمان، امکانات و تجهیزات، سیستم های ارزشیابی، نوع خدمات، ساختار مدرسه، سرویس های رفت و برگشت یا همان سرویس مدرسه و ... باشد.
 5. مطمئنا با انجام این تحقیقات لیست شما محدودتر خواهد شد و به راحتی می توانید به مدارسی که در لیست نهایی شما قرار دارند، مراجعه کنید و شرایط ثبت نام را از آنها جویا شوید.

سعی کنید علاوه بر موارد بالا به این نکته نیز توجه داشته باشید که مسافت مدرسه مورد نظرتان تا منزل باید به گونه ای باشد که فرزند شما احساس خستگی نکند و خیلی راحت به خانه بازگردد.

فکر تأسیس مدارس از جمله مدارس ابتدائی با تأسیس وزارت علوم در سال ۱۲۷۲ ق به‌ تدریج گسترش یافت. طبق قانون اساسی معارف، مصوب ۱۲۹۰ ش سن ورود به مدارس و مکاتب ابتدائی، هفت سال تعیین و تعلیمات ابتدائی برای همهٔ ایرانیان اجباری شد. به‌ موجب این قانون، برنامهٔ مدارس و مکاتب از طرف وزارت معارف تعیین می‌شد. (منبع: ویکی پدیا)

شما برای پیدا کردن بهترین مدرسه ابتدایی می توانید نظرات والدین دانش آموزان آن مدرسه را جویا شوید. همچنین خواندن نظرات کاربران در فضای مجازی هر مدرسه نیز به شما کمک می کند در تصمیم تان مصمم تر شوید.

اما مدارس ابتدایی دارای رتبه بندی هایی هستند که به سه دسته عالی، خوب و متوسط تقسیم بندی می شوند. برای رتبه بندی مدارس و تعیین رتبه هر مدرسه 6 شاخص باید مورد ارزیابی قرار گیرد، که این شاخص ها عبارتند از:

 1. کیفیت مدیریت
 2. سواد کادر آموزشی
 3. امکانات مدرسه
 4. محیط مدرسه
 5. فوق برنامه
 6. موقعیت محلی

اگر بتوانید شاخص های بالا را در مورد هر مدرسه به خوبی مورد ارزیابی قرار دهید، مطمئنا خیلی راحت می توانید رتبه بندی دبستان های دخترانه و پسرانه را انجام دهید.

از آنجایی که در شهر شیراز نیز مدارس ابتدایی تعدادشان زیاد است، والدین شیرازی می توانند از این معیارهای جهت بررسی رتبه بندی مدارس ابتدایی در شیراز استفاده کنند و بهترین دبستان را برای فرزند خود برگزینند.

وبسایت کارشد به عنوان بزرگترین بانک مشاغل شهر شیراز فعالیت می کند که در زمینه معرفی بهترین دبستان های دخترانه و پسرانه شیراز نیز می توانید به لیستی که برای شما عزیزان تهیه شده است، مراجعه کنید.

همچنین در هر کدام از لیست های دبستان دخترانه و پسرانه، فیلتر نمایش محبوب ترین ها برای شما قرار داده شده است که با استفاده از آن می توانید، محبوب ترین دبستان ها را طبق بازدیدها و نظرات کاربران مشاهده نمایید.

منبع:

 1. دوره ابتدایی (ویکی پدیا)

سوالات پرتکرار کاربران در مورد بررسی رتبه بندی مدارس ابتدایی در شیراز

1

رتبه بندی مدارس ابتدایی چیست؟

رتبه بندی مدارس ابتدایی برای والدین بسیار مهم است و این رتبه بندی بر اساس نظرات معلمان، تجربه شخصی، محیط مدارس، نظرات اولیای دانش آموزان، امکانات مدرسه، سواد کادر آموزشی، کیفیت مدیریت مدرسه، محیط مدرسه (وسعت مدرسه، شور و نشاط، امنیت، پرورش خلاقیت، آزادی فکر و ...) و نظرات همه کاربران در فضای مجازی انجام می شود که به والدین کمک می کند مدرسه ابتدایی بهتر را برای فرزند خود انتخاب کنند.

2

مدارس ابتدایی ایران در چه رتبه جهانی قرار دارند؟

جالب است بدانید که طبق رتبه بندی جهانی که انجام شده است، مدرسه های ابتدایی کشورهای آسیایی از جمله ایران دارای رتبه های بسیار خوبی هستند. مدرسه های ابتدایی ایران در این رتبه بندی دارای رتبه 51 می باشند.

3

مدارس از جهت نوع مدیریت و تاسیس به چند دسته تقسیم می شوند؟

 1. مدارس دولتی
 2. مدارس غیردولتی
 3. مدارس شاهد
 4. مدارس هیات امنایی