درمان لکنت زبان در شیراز

درمان لکنت زبان در شیراز(معرفی 8گفتار درمانی)

مشاهده مراکز معرفی شده

یکی از مهمترین اختلالات کلامی و زبانی در میان کودکان و حتی بزرگسالان، لکن زبان است که با روش های علمی قابل درمان می باشد و معمولا این اختلال در کودکان از سن 2 تا 4 سال ممکن است شروع شود.

درمان لکنت زبان بسیار اهمیت دارد، مخصوصا برای کودکان که آماده رفتن به مدرسه می شوند؛ زیرا معاشرت با کودکان هم سن و سال خود که با این مشکل رو به رو نیستند، می تواند اثرات بسیار مخربی بر روی ذهن و روان کودک بگذارد.

تا به حال دارویی برای درمان لکنت زبان ساخته نشده است، اما کلینیک های گفتار درمانی و گفتار درمانگرها کمک شایانی به افرادی که لکنت زبان دارند، خواهند کرد.

معمولا مهمترین نشانه های داشتن لکنت زبان تکرار کلمات، صداها یا هجاها، متوقف کردن تولید گفتار یا گفتار غیر مداوم و ناهمواری گفتار می باشد که اگر کودک شما این نشانه ها را دارد، پیشنهاد می کنیم حتما به دنبال یک کلینیک گفتاردرمانی خوب باشید.

لکنت زبان به 3 نوع تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

  1. تکاملی یا developmental که در کودکان کمتر از ۵ سال و به ویژه در پسران دیده می شود. در نوع تکاملی اگر کودک بتواند توانایی های گفتاری و زبانی خود را دوباره بدست آورد، معمولا بدون درمان این مشکل برطرف می شود.
  2. عصبی یا neurogenic که سیگنال های بین مغز و اعصاب و حتی ماهیچه ها دچار ناهنجاری شده و این نوع لکنت بوجود می آید.
  3. روانی یا psychogenic که در بخشی از مغز سرچشمه گرفته و حاکم بر تفکر و استدلال کودک می شود.

به هر حال تشخیص اینکه لکنت زبان کودک شما جزو کدام یک از موارد بالا به حساب می آید، بایستی توسط گفتاردرمانگر انجام شود و بعد از مشخص شدن نوع لکنت، روش درمانی تجویز و اجرا خواهد شد.

طبق نظریات کارشناسان بهترین کاندید برای درمان لکنت زبان کسانی هستید که سه تا شش ماه لکنت داشته اند یا تشخیص لکنت زبان را گرفته باشند.

همچنین افرادی که با لکنت زبان دست پنجه نرم می کنند یا مشکلات عاطفی را به دلیل لکنت زبان تجربه می کنند و سابقه لکنت زبان خانوادگی دارند، بهترین کاندیدا برای درمان می باشند و قطعا به نتیجه مطلوب خواهند رسید.

درمان شناختی رفتاری، بازی درمانی، ماساژ درمانی، تعامل والدین و فرزند جزو مهمترین روش های درمانی برای درمان لکنت زبان می باشد.

پیدا کردن بهترین گفتار درمانگر یا کلینیک گفتاردرمانی اصلا کار سختی نیست، کافیست به مواردی چون داشتن مجوز رسمی، مدرک تخصصی گفتاردرمانی، سابقه طولانی و درخشان، اخلاق خوب، دسترسی آسان، خدمات گفتاردرمانی در منزل و ... توجه داشته باشید.

جالب است بدانید که:

برای روان حرف زدن نیاز به هماهنگی بالای اندامهای گویایی است. منظور از اندامهای گویایی حنجره، زبان و لب است. هر بار که ما کلمه ای را می گوییم حرکات هماهنگی بین این اندامها رخ می دهد. تاکید این روشهای درمانی این بر این است که لکنت در ابتدا یک مشکل گفتاری است تا یک مشکل ذهنی و عصبی. البته از عوارض دراز مدت این مشکل گفتاری، می تواند بروز مشکلات روانی نیز باشد. مشکلاتی مانند ترس از جمع، استرس بالا، فرار از موقعیت هایی که نیاز به صحبت کردن فرد است. اساس این رویکردها این است که در کنار رفع این احساسات منفی توجه به مشکلات گفتاری باید در اولویت باشد. بر این اساس رویکردهای مختلفی در سراسر جهان برای کاهش لکنت زبان توسط آسیب شناسان گفتار و زبان بوجود آمده است. انتخاب رویکرد مناسب، براساس سن فرد دارای لکنت، شدت لکنت، شرایط روانی و ... انجام می شود. (منبع: ویکی پدیا)

در هر شهری از ایران که زندگی کنید، قطعا کلینیک های گفتاردرمانی و گفتاردرمانگرهای بسیار خوبی فعالیت دارند که می توانید به آنها مراجعه کنید و نتیجه مطلوبی برای درمان لکنت خود کسب نمایید.

شما عزیزان همشهری نیز برای درمان لکنت زبان در شیراز می توانید به این کلینیک های مراجعه کنید که لیستی از آنها در ادامه توسط وبسایت کارشد تهیه شده است و پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با آنها در ارتباط باشید.

به نظر شما بهترین کلینیک گفتاردرمانی و یا بهترین گفتاردرمانگر شهر شیراز برای درمان لکنت زبان کدام است؟ می توانید نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظردهی این مقاله با ما و کاربران وبسایت کارشد به اشتراک بگذارید.

منبع:

  1. لکنت (ویکی پدیا)
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار سرداران
اطلاعات بیشتر...
معالی آباد
اطلاعات بیشتر...
معالی آباد
اطلاعات بیشتر...
بلوار مدرس
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...