آزمایش های هورمونی در شیراز

انجام آزمایش های هورمونی در شیراز(معرفی 10آزمایشگاه)

مشاهده مراکز معرفی شده

هورمون ها در بدن و خون انسان ترشح می شوند که جزو پیام رسان های شیمیایی به حساب می آیند. هر کدام از هورمون ها وظایف مختلفی را بر عهده دارند که بوسیله جریان خون به اندام ها و بافت های بدن منتقل می شوند تا وظیفه خود را اجرا کنند.

هورمون ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها جنبه های مختلف عملکرد و فرایندهای بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.

از مهمترین عملکرد و فرایند بدن که توسط هورمون ها تحت تاثیر قرار می گیرد، می توان به مواردی چون رشد بدن، متابولیسم مواد غذایی، عملکرد جنسی و رشد و سلامت باروری، خلق و خوی فرد، حفظ دمای بدن و تشنگی اشاره کرد.

در بعضی از مواقع ممکن است هورمون ها به درستی وظایف خود را انجام ندهند که بایستی آزمایش های هورمونی را انجام داد و مشخص شود کدام هرمون دچار ضعف عملکرد در بدن شده است.

آزمایش های هورمونی عبارتند از:

 1. آلدسترون: کمک به تعادل آب، فشار خون و الکترولیت های بدن
 2. کورتیزول: کنترل عملکرد های کلیدی بدن، ضد التهاب، حفظ سطح قند خون، فشار خون، تعادل آب و نمک بدن و ...
 3. استروژن: کنترل تولید هورمون های جنسی، تولید تخمک در زنان و اسپرم در مردان
 4. هورمون رشد: تحریک تولید پروتئین، تاثیر بر توزیع چربی و تاثیر بر رشد و نمو
 5. اکسیتوسین: تحریک انقباض رحم و مجاری شیر در سینه
 6. پرولاکتین: تاثیر گذاری بر شروع و حفظ تولید شیر در سینه ها و هورمون های جنسی
 7. تستسترون: حفظ خصوصیات جنسی و بلوغ مردان
 8. Erythropoietin: تولید گلبول قرمز
 9. Thyroid-stimulating hormone: تحریک تولید و ترشح هورمون های تیروئید
 10. Glucagon: بالا بردن سطح قند خون
 11. Epinephrine: افزایش مصرف اکسیژن، ضربان قلب و جریان خون
 12. Humoral factors: کمک به توسعه سیستم لنفاوی

هورمون های بالا تعدادی از هورمون های بدن انسان است که ما سعی کردیم مهمترین آنها را بیان کنیم. کم و زیاد شدن ترشح هورمون ها باعث پدیدار شدن بیماری های مختلف می شود.

در نمونه گیری های آزمایشگاهی، سطح عملکرد هورمون ها یا اختلالات هورمونی همراه با ظاهر و ویژگی های بالینی مورد بررسی قرار می گیرد.

هر کدام از آزمایش های هورمونی در آزمایشگاه های پزشکی به شیوه های مختلفی از شما گرفته خواهد شد. برای انجام آزمایش های هورمونی از خون، ادرار یا بزاق استفاده می شود.

جالب است بدانید که:
هورمون ماده‌ای شیمیایی (پروتئینی و استروئیدی) است که به مقدار بسیار کم از غدد درون ریز بدن ترشح می‌شود و به صورت اندام هدف روی سلول‌های خاصی تأثیر می‌گذارد و عمل یا اعمال را تنظیم می‌کند. مقدار هورمون‌ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون‌ریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود. از آنجایی که هیپوفیز (غده زیر مغزی) بر روی فعالیت تمامی غدد نظارت دارد و خود هیپوفیز توسط هیپوتالاموس کنترل می‌گردد میزان ترشحات هورمون‌ها تنظیم می‌شود و اینگونه دستگاه عصبی با دستگاه هورمونی ارتباط پیدا می‌کنند. (منبع: ویکی پدیا)

آزمایش های هورمونی را می توانید در اکثر آزمایشگاه های پزشکی کشور انجام دهید و اگر می خواهید برای انجام آزمایش های هورمونی در شیراز اقدام کنید، کافیست به یکی از نزدیکترین آزمایشگاه های محل زندگی خود مراجعه نمایید.

همچنین وبسایت کارشد نیز لیستی از آزمایشگاه های شهر شیراز که آزمایش های هورمونی را انجام می دهند، در ادامه تهیه کرده است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آنها در ارتباط باشید.

آیا تا به حال برای انجام آزمایش های هورمونی اقدام کرده اید؟ در رابطه با نحوه انجام اینگونه آزمایش ها چه تجربه ای دارید؟ برای ما در قسمت نظردهی این مقاله بنویسید.

منبع:

 1. هورمون (ویکی پدیا)
معالی آباد
اطلاعات بیشتر...
بلوار چمران
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
معالی آباد
اطلاعات بیشتر...
بلوار پاسداران
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...
بلوار کریم خان زند
اطلاعات بیشتر...